2,000 jare se rekords wys dat dit warmer, vinniger word

2,000 jare se rekords wys dat dit warmer, vinniger word Europese hittegolwe vorm deel van 'n patroon van vinnige aardverwarming. EPA / ABEL OOK

Nuwe rekonstruksies van die aarde se temperatuur gedurende die afgelope 2,000 jaar, wat vandag in Nature Geoscience, beklemtoon die verstommende tempo van die onlangse wydverspreide opwarming van ons planeet.

Ons het nou ook 'n duideliker beeld van temperatuurvariasies van dekade tot dekade, en wat die skommelinge veroorsaak het voordat die industriële rewolusie ingetree het.

In teenstelling met vorige teorieë dat voor-industriële temperatuurveranderinge in die afgelope 2,000-jaar te wyte was aan variasies in die son, het ons navorsing bevind dat vulkane grootliks verantwoordelik was. Hierdie effekte word egter nou verdwerg deur moderne, mensgedrewe klimaatsverandering.

Lees die boomringe

Sonder netwerke van termometers, see-boeie en satelliete om temperatuur op te neem, benodig ons ander metodes om die klimaat van die verlede te rekonstrueer. Gelukkig het die natuur die antwoorde vir ons neergeskryf. Ons moet net leer hoe om dit te lees.

Korale, yskerne, boomringe, meer sedimente en oseaan sedimentkerne bied 'n magdom inligting oor toestande van die verlede - dit word 'volmag'-data genoem - en kan saamgevoeg word om ons te vertel van die wêreldklimaat in die verlede.

2,000 jare se rekords wys dat dit warmer, vinniger word Boomringe, korale en yskerne verskaf 'proxy data' - inligting oor veranderende temperature deur die eeue heen. Simon Stankowski / Unsplash, CC BY

Spanne wetenskaplikes regoor die wêreld het duisende ure veld- en laboratoriumwerk bestee om monsters te versamel en te ontleed, en uiteindelik hul data te publiseer en beskikbaar te stel sodat ander wetenskaplikes verdere ontleding kan doen.

Voorheen het ons span, saam met baie ander proxy-kundiges, temperatuursensitiewe proxy-gegewens wat die afgelope 2,000-jare van oor die wêreld heen wêreldwyd noukeurig ontleed en versamel is, en het die grootste databasis geskep vir temperatuurgevoelige proxy-gegewens wat nog saamgestel is. Daarna het ons al die data in die openbaar beskikbaar gestel een plek.

Verbasende konsekwentheid tussen heropboumetodes

Met hierdie unieke datastel in die hand, het ons span begin om die wêreldtemperatuur van die verlede te rekonstrueer.

Ons wetenskaplikes is berug skepties oor ons eie ontleding. Maar wat ons meer vertroue in ons bevindings maak, is wanneer verskillende metodes wat op dieselfde data toegepas word, dieselfde resultaat lewer.

In hierdie artikel het ons sewe verskillende metodes gebruik om die globale temperatuur van ons proxy-netwerk te rekonstrueer. Ons was verbaas om te sien dat die metodes almal opmerklik soortgelyke resultate vir multidekadale skommelinge gelewer het - 'n baie presiese resultaat met inagneming van die breedte van die gebruikte metodes.

Dit het ons die vrymoedigheid gegee om verder te delf in wat die wêreldwye temperatuurskommelings op dekadale tydskemas veroorsaak het voordat die industriële rewolusie regtig in gebruik geneem het.

Wat het gebeur voor klimaatsverandering deur die mens veroorsaak?

Ons studie lewer die duidelikste beeld nog van die gemiddelde temperatuur van die aarde gedurende die afgelope twee millennia. Ons het ook gevind dat klimaatsmodelle baie goed gevaar het in vergelyking, en dat hulle daarin slaag om die hoeveelheid natuurlike veranderlikheid in die klimaatstelsel vas te lê - die natuurlike op- en afname in temperatuur van jaar tot jaar en dekade tot dekade.

Deur gebruik te maak van klimaatmodelle en rekonstruksies van eksterne klimaatstuwing, soos van vulkaniese uitbarstings en veranderlikheid in die son, het ons afgelei dat voor die industriële rewolusie, wêreldwye temperatuurskommelings van dekade tot dekade in die afgelope 2,000-jare hoofsaaklik deur aërosol-dwingings uit groot vulkaniese uitbarstings, nie variasies in die produksie van die son nie. Vulkaniese aërosols het 'n tydelike verkoelingseffek op die wêreldklimaat. Na hierdie tydelike afkoelingsperiodes toon ons rekonstruksies dat daar 'n groter waarskynlikheid bestaan ​​dat dit tydelik opwarm sal word as gevolg van die herstel van vulkaniese afkoeling.

Pauline Hanson, leier van 'n nasie, het vroeër vanjaar voorgestel dat vulkaniese uitbarstings moontlik verantwoordelik is vir die onlangse styging in die atmosfeer van koolstofdioksied.

Onlangse opwarming is baie buite die natuurlike veranderlikheid

Natuurlik is daar natuurlike veranderinge in die aarde se temperatuur van dekade tot dekade, van eeu tot eeu, en ook op baie langer tydskale. Met ons nuwe rekonstruksies kon ons ook die koers van verwarming en afkoeling die afgelope 2,000 jaar. Vergelyk ons ​​rekonstruksies met onlangse wêreldwye instrumentele gegewens, het ons gevind dat die verwarmingstempo op geen tydstip so hoog was nie.

In statistiese terme, is die opwarmingstempo gedurende alle 51-jaarperiodes vanaf die 1950's verder as die 99ste persentiel van die gerekonstrueerde voor-industriële 51 jr-neigings. As daar gekyk word na tydskale langer as 20 jaar, is die waarskynlikheid dat die grootste opwarming neiging na 1850 plaasgevind het, groter as die waardes wat van toeval alleen verwag word. En vir tendenslengtes oor 50 jaar, kom die waarskynlikheid vinnig tot 100%. Wat beteken al hierdie statistieke? Die sterkte van die onlangse opwarming is buitengewoon. Dit is nog 'n bewys dat die planeet opwarm deur die mens.

Maar was daar in die verlede nie natuurlike klimaatsverandering nie?

Ons begrip van variasies van die aarde op die verlede dra by tot die verstaan ​​van fundamentele dinge soos hoe die lewe ontwikkel het, waar ons spesie vandaan kom, hoe ons planeet werk, en noudat die mens dit fundamenteel verander het, hoe die moderne klimaatsverandering sal ontvou.

Ons weet dat die beweging van tektoniese plate en wisselwerking tussen die vaste aarde, die atmosfeer en die oseaan oor miljoene jare 'n stadige uitwerking op die wêreldtemperatuur het. Op korter (maar steeds baie lang) tydskale van tien tot honderdduisende jare word die planeet se klimaat geleidelik beïnvloed deur klein variasies in die meetkunde van die aarde en die son, byvoorbeeld klein woelbome en variasies in die kanteling en wentelbaan van die aarde.

Van die Laaste Glacial Maximumongeveer 26,000 jaar gelede, toe groot ysplate groot dele van die Noordmassa-landmassa bedek het, het die aarde oorgegaan na 'n warm periode van 12,000 jaar, genaamd die Holoseen. Dit was 'n tyd van relatiewe stabiliteit in die globale temperatuur, afgesien van die tydelike verkoelingseffek van die vreemde vulkaan. Met die ontwikkeling van menslike landbou het ons welvaart en bevolking toegeneem. Voor die industriële rewolusie het die aarde vir ten minste 2 miljoen jaar nie koolstofdioksiedkonsentrasies bo die huidige vlakke gesien nie.

Na die industriële rewolusie het die opwarming begin weens menslike aktiwiteite. Met 'n duideliker beeld van temperatuurvariasies oor die afgelope twee millennia het ons nou 'n beter begrip van die buitengewone aard van onlangse opwarming.

Dit is vir ons almal om te besluit of dit die soort eksperiment is wat ons op ons planeet wil uitvoer.

Oor Die Skrywer

Ben Henley, navorsingsgenoot in klimaats- en waterbronne, Universiteit van Melbourne. Ek wil die leier van hierdie studie, Raphael Neukom, en my mede-outeurs van die PAGES 2k Consortium dankbaar erken. Ons het ook die spanne van gevolmagtigde kundiges baie dank verskuldig. Dit is hul ruim bydrae tot die wetenskap en die menslike kennis wat dit moontlik gemaak het, en ander paleo-klimaat-samestelling en sintese.Die gesprek

Hierdie artikel is gepubliseer vanaf Die gesprek onder 'n Creative Commons lisensie. Lees die oorspronklike artikel.

verwante Boeke

Klimaatsverandering: Wat Almal moet weet

deur Joseph Romm
0190866101Die noodsaaklike grondslag vir wat die definisie van ons tyd sal wees, Klimaatsverandering: Wat Almal moet weet ® is 'n duidelike oorsig van die wetenskap, konflikte en implikasies van ons opwarmingsplan. Van Joseph Romm, Hoofwetenskapadviseur vir National Geographic's Jaar van die lewe Dangerously reeks en een van Rolling Stone se "100-mense wat Amerika verander" Klimaatverandering bied gebruikersvriendelike, wetenskaplike streng antwoorde op die moeilikste (en algemeen gepoligiseerde) vrae rondom watter klimatoloog Lonnie Thompson 'n duidelike en huidige gevaar vir beskawing geag het. ". Beskikbaar op Amazon

Klimaatverandering: Die Wetenskap van Globale Verhitting en Ons Energie Toekomstige tweede uitgawe Uitgawe

deur Jason Smerdon
0231172834Hierdie tweede uitgawe van Klimaatverandering is 'n toeganklike en omvattende gids tot die wetenskap agter aardverwarming. Uitstekend geïllustreer, die teks is gerig op studente op verskillende vlakke. Edmond A. Mathez en Jason E. Smerdon bied 'n breë, insiggewende inleiding tot die wetenskap wat onderliggend is aan ons begrip van die klimaatstelsel en die uitwerking van menslike aktiwiteit op die verwarming van ons planeet. Mathez en Smerdon beskryf die rolle wat die atmosfeer en oseaan speel in ons klimaat, stel die konsep van stralingsbalans bekend, en verduidelik klimaatveranderinge wat in die verlede plaasgevind het. Hulle beskryf ook die menslike aktiwiteite wat die klimaat beïnvloed, soos kweekhuisgas en aërosolvrystellings en ontbossing, asook die uitwerking van natuurverskynsels. Beskikbaar op Amazon

Die Wetenskap van Klimaatverandering: 'n Hands-On Kursus

deur Blair Lee, Alina Bachmann
194747300XDie Wetenskap van Klimaatverandering: 'n Hands-on-kursus gebruik teks en agtien hands-on-aktiwiteite om die wetenskap van aardverwarming en klimaatsverandering te verduidelik en te onderrig, hoe mense verantwoordelik is en wat gedoen kan word om die tempo van aardverwarming en klimaatverandering te vertraag of te stop. Hierdie boek is 'n volledige, omvattende gids tot 'n noodsaaklike omgewingsonderwerp. Onderwerpe wat in hierdie boek gedek word, sluit in: hoe molekules energie oor die son oordra om die atmosfeer, kweekhuisgasse, die kweekhuiseffek, aardverwarming, die Industriële Revolusie, die verbrandingsreaksie, terugvoerlusse, die verhouding tussen weer en klimaat, klimaatsverandering, koolstofdruppels, uitsterwing, koolstofvoetspoor, herwinning en alternatiewe energie. Beskikbaar op Amazon

Van Die Uitgewer:
Aankope op Amazon gaan die koste om u te bring, te dek InnerSelf.comelf.com, MightyNatural.com, en ClimateImpactNews.com gratis en sonder adverteerders wat jou blaaitoontjies dop. Selfs as jy op 'n skakel klik, maar nie hierdie geselekteerde produkte koop nie, enigiets anders wat jy in dieselfde besoek op Amazon koop, betaal ons 'n klein kommissie. Daar is geen bykomende koste vir u nie, dus dra by tot die moeite. Jy kan ook gebruik hierdie skakel Om te enige tyd vir Amazon te gebruik, sodat u ons pogings kan ondersteun.

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeiwhihuiditjakomsnofaplptruesswsvthtrukurvi

volg InnerSelf op

Facebook-ikoonTwitter-ikoonrss-ikoon

Kry die nuutste per e-pos

Emailcloak = {af}

GETUIENIS

Hoe klimaatsverandering veldbrande beïnvloed
by NBC News
David Kanter, professor in omgewingsstudies in NYU, verduidelik hoe klimaatsverandering die perfekte omstandighede skep vir ...
Waarskuwing van 'Onvertelde menslike lyding' verklaar wetenskaplikes van regoor die wêreld oor klimaatsnood
Waarskuwing van ongekende menslike lyding, verklaar wetenskaplikes van regoor die wêreld klimaatsnood
by Julia Conley
'Wetenskaplikes het 'n kultuur van terughoudendheid by die uitlatings soos hierdie, maar die nood is vinnig ...
Nuwe landhoogte-metrieke verhogings op die seevlak verhoog
Nuwe landhoogte-metrieke verhogings op die seevlak verhoog
by Tim Radford
Miljoene van ons leef nou in gevaar: ons kan die gevaar van toekomstige hoogwater en winde wees, sê 'n nuwe benadering tot ...
Die wetenskap van droogte is kompleks, maar die boodskap oor klimaatsverandering is duidelik
Die wetenskap van droogte is kompleks, maar die boodskap oor klimaatsverandering is duidelik
by Ben Henley, et al
Die media of Australië se huidige droogte deur klimaatsverandering veroorsaak word, is deur sommige media aangepak ...
Die begrip van natuurlike klimaatsiklusse
by NOVA PBS
Die klimaat het verander op 'n skedule vir millennia.
"Klimaatvoorspellings en -vooruitskattings" deur Jim Hurrell (Klimaatveranderingsimposium)
by Jim Hurrell
Professor Jim Hurrell bied 'Klimaatvoorspellings en vooruitskattings in die komende dekades: onsekerheid as gevolg van natuurlike ...
Die begrip van klimaatsveranderingswetenskap oor oseane en die kryosfeer
by CBC Nova Scotia
Die paneel van die Verenigde Nasies wat toegewy is aan die hersiening van die wetenskap van klimaatsverandering het onlangs 'n digte nuwe verslag bekendgestel ...
Waar is die bewys in wetenskap?
Waar is die bewys in wetenskap?
by Geraint Lewis
Een woord word selde in die wetenskap gepraat of gedruk en dit is 'bewys'. In werklikheid het wetenskap min te doen met ...

nuutste video's

Hoe super-aangejaagde asblik kan meer groen energie lewer
by InnerSelf Personeel
Sintetiese verbindings genaamd “siloksane” van alledaagse produkte soos sjampoe en motorolie vind hul weg na ...
300 Miljoen Gesigsrisiko word deur KNO-oorstromings deur klimaat aangevuur deur 2050
by Democracy Now!
As 'n skokkende nuwe verslag bevind dat baie kusstede deur 2050, die president van Chili, oorstroom sal word deur die stygende seevlakke ...
Klimaatwaarskuwing: Kalifornië gaan voort om te brand, datawaardes van wêreldwye oorstromings
by MSNBC
Ben Strauss, uitvoerende hoof en hoofwetenskaplike van Climate Central sluit by MTP Daily aan om kommerwekkende nuwe inligting oor ...
Stanford Climate Solutions
by Stanford
Klimaatsverandering het ons tot 'n bepalende oomblik in die geskiedenis van die mens gebring.
Koop hernubare energie by u buurman
by NBC News
Brooklyn Microgrid, 'n projek van die moedermaatskappy LO3 Energy, wil die meer as 100-jarige energie ontwrig ...
Debat oor pyplyne wolke kommer vir klimaatsverandering
by Global News
Klimaatkenners waarsku dat Kanada nie die veldbrandkrisis in Kalifornië moet ignoreer nie
Hoe klimaatsverandering veldbrande beïnvloed
by NBC News
David Kanter, professor in omgewingsstudies in NYU, verduidelik hoe klimaatsverandering die perfekte omstandighede skep vir ...
Ryskom van Maleisië bedreig deur klimaatsverandering
by Die ster aanlyn
Kedah staan ​​bekend as die land se “ryskom” en is veral geskik vir die verbouing van graan.

Laaste Artikels

Die bou van bamboes kan die klimaat afkoel
Die bou van bamboes kan die klimaat afkoel
by Kieran Cooke
As u wêreldtemperature wil verlaag, probeer dan om met bamboes te bou, sê navorsers wat in die Verenigde Koninkryk gebaseer is om die termiese ...
Om 'n klimaatverkiesing te wen, moet partye ambisie hê, nie met die fossielbrandstofbedryf kompromie maak nie
Om 'n klimaatverkiesing te wen, moet partye ambisie hê, nie met die fossielbrandstofbedryf kompromie maak nie
by Marc Hudson
Die UK sal op 12 vir die derde keer in vier jaar na die stembus gaan. Klimaatsverandering het nie golwe gemaak in ...
3 maniere waarop stede hulself kan voorberei op klimaatsgevalle
3 maniere waarop stede hulself kan voorberei op klimaatsgevalle
by Ryan Plummer, et al
Stede is op die voorpunt van klimaatsverandering. Terwyl hul voetspore slegs twee persent van die aarde se ...
Hoe groen dakke stadstrate teen oorstromings kan beskerm
Hoe groen dakke stadstrate teen oorstromings kan beskerm
by Catherine Howell, et al
Die lente en somer 2017 was een van die natste op rekord in Oos-Noord-Amerika.
Hoe super-aangejaagde asblik kan meer groen energie lewer
by InnerSelf Personeel
Sintetiese verbindings genaamd “siloksane” van alledaagse produkte soos sjampoe en motorolie vind hul weg na ...
Klimaatsverandering sal die weerblokkende gebeure vergroot
Hoe klimaatsverandering die weerblokkende gebeure sal vergroot
by InnerSelf Personeel
'Blokkerende gebeure' het sommige van die dodelikste hittegolwe van die 21ste eeu opgelewer. Hierdie hoë druk weer ...
Die ysverlies van die Arktiese See maak mariene soogdiere oop vir dodelike virus
Die ysverlies van die Arktiese See maak mariene soogdiere oop vir dodelike virus
by InnerSelf Personeel
Wetenskaplikes het die verlies van die see-ys aan die Noordpool gekoppel aan 'n dodelike virus wat mariene soogdiere in die Noord-Stille Oseaan kan bedreig, ...
Die klimaatgaping van wetenskaplikes is besig om te vernou
Die klimaatgaping van wetenskaplikes is besig om te vernou
by Alex Kirby
Volgens 'n meningspeiling is wetenskaplikes se klimaatgaping besig om te krimp - tussen hul werk aan klimaatsverandering en hul eie reaksie daarop.