2,000 jare se rekords wys dat dit warmer, vinniger word

2,000 jare se rekords wys dat dit warmer, vinniger word Europese hittegolwe vorm deel van 'n patroon van vinnige aardverwarming. EPA / ABEL OOK

Nuwe rekonstruksies van die aarde se temperatuur gedurende die afgelope 2,000 jaar, wat vandag in Nature Geoscience, beklemtoon die verstommende tempo van die onlangse wydverspreide opwarming van ons planeet.

Ons het nou ook 'n duideliker beeld van temperatuurvariasies van dekade tot dekade, en wat die skommelinge veroorsaak het voordat die industriële rewolusie ingetree het.

In teenstelling met vorige teorieë dat voor-industriële temperatuurveranderinge in die afgelope 2,000-jaar te wyte was aan variasies in die son, het ons navorsing bevind dat vulkane grootliks verantwoordelik was. Hierdie effekte word egter nou verdwerg deur moderne, mensgedrewe klimaatsverandering.

Lees die boomringe

Sonder netwerke van termometers, see-boeie en satelliete om temperatuur op te neem, benodig ons ander metodes om die klimaat van die verlede te rekonstrueer. Gelukkig het die natuur die antwoorde vir ons neergeskryf. Ons moet net leer hoe om dit te lees.

Korale, yskerne, boomringe, meer sedimente en oseaan sedimentkerne bied 'n magdom inligting oor toestande van die verlede - dit word 'volmag'-data genoem - en kan saamgevoeg word om ons te vertel van die wêreldklimaat in die verlede.2,000 jare se rekords wys dat dit warmer, vinniger word Boomringe, korale en yskerne verskaf 'proxy data' - inligting oor veranderende temperature deur die eeue heen. Simon Stankowski / Unsplash, CC BY

Spanne wetenskaplikes regoor die wêreld het duisende ure veld- en laboratoriumwerk bestee om monsters te versamel en te ontleed, en uiteindelik hul data te publiseer en beskikbaar te stel sodat ander wetenskaplikes verdere ontleding kan doen.

Voorheen het ons span, saam met baie ander proxy-kundiges, temperatuursensitiewe proxy-gegewens wat die afgelope 2,000-jare van oor die wêreld heen wêreldwyd noukeurig ontleed en versamel is, en het die grootste databasis geskep vir temperatuurgevoelige proxy-gegewens wat nog saamgestel is. Daarna het ons al die data in die openbaar beskikbaar gestel een plek.

Verbasende konsekwentheid tussen heropboumetodes

Met hierdie unieke datastel in die hand, het ons span begin om die wêreldtemperatuur van die verlede te rekonstrueer.

Ons wetenskaplikes is berug skepties oor ons eie ontleding. Maar wat ons meer vertroue in ons bevindings maak, is wanneer verskillende metodes wat op dieselfde data toegepas word, dieselfde resultaat lewer.

In hierdie artikel het ons sewe verskillende metodes gebruik om die globale temperatuur van ons proxy-netwerk te rekonstrueer. Ons was verbaas om te sien dat die metodes almal opmerklik soortgelyke resultate vir multidekadale skommelinge gelewer het - 'n baie presiese resultaat met inagneming van die breedte van die gebruikte metodes.

Dit het ons die vrymoedigheid gegee om verder te delf in wat die wêreldwye temperatuurskommelings op dekadale tydskemas veroorsaak het voordat die industriële rewolusie regtig in gebruik geneem het.

Wat het gebeur voor klimaatsverandering deur die mens veroorsaak?

Ons studie lewer die duidelikste beeld nog van die gemiddelde temperatuur van die aarde gedurende die afgelope twee millennia. Ons het ook gevind dat klimaatsmodelle baie goed gevaar het in vergelyking, en dat hulle daarin slaag om die hoeveelheid natuurlike veranderlikheid in die klimaatstelsel vas te lê - die natuurlike op- en afname in temperatuur van jaar tot jaar en dekade tot dekade.

Deur gebruik te maak van klimaatmodelle en rekonstruksies van eksterne klimaatstuwing, soos van vulkaniese uitbarstings en veranderlikheid in die son, het ons afgelei dat voor die industriële rewolusie, wêreldwye temperatuurskommelings van dekade tot dekade in die afgelope 2,000-jare hoofsaaklik deur aërosol-dwingings uit groot vulkaniese uitbarstings, nie variasies in die produksie van die son nie. Vulkaniese aërosols het 'n tydelike verkoelingseffek oor die wêreldklimaat. Na hierdie tydelike afkoeltydperke toon ons rekonstruksies dat die waarskynlikheid van 'n tydelike opwarmingsperiode groter is as gevolg van die herstel van vulkaniese verkoeling

Onlangse opwarming is baie buite die natuurlike veranderlikheid

Natuurlik is daar natuurlike veranderinge in die aarde se temperatuur van dekade tot dekade, van eeu tot eeu, en ook op baie langer tydskale. Met ons nuwe rekonstruksies kon ons ook die koers van verwarming en afkoeling die afgelope 2,000 jaar. Vergelyk ons ​​rekonstruksies met onlangse wêreldwye instrumentele gegewens, het ons gevind dat die verwarmingstempo op geen tydstip so hoog was nie.

In statistiese terme, is die opwarmingstempo gedurende alle 51-jaarperiodes vanaf die 1950's verder as die 99ste persentiel van die gerekonstrueerde voor-industriële 51 jr-neigings. As daar gekyk word na tydskale langer as 20 jaar, is die waarskynlikheid dat die grootste opwarming neiging na 1850 plaasgevind het, groter as die waardes wat van toeval alleen verwag word. En vir tendenslengtes oor 50 jaar, kom die waarskynlikheid vinnig tot 100%. Wat beteken al hierdie statistieke? Die sterkte van die onlangse opwarming is buitengewoon. Dit is nog 'n bewys dat die planeet opwarm deur die mens.

Maar was daar in die verlede nie natuurlike klimaatsverandering nie?

Ons begrip van variasies van die aarde op die verlede dra by tot die verstaan ​​van fundamentele dinge soos hoe die lewe ontwikkel het, waar ons spesie vandaan kom, hoe ons planeet werk, en noudat die mens dit fundamenteel verander het, hoe die moderne klimaatsverandering sal ontvou.

Ons weet dat die beweging van tektoniese plate en wisselwerking tussen die vaste aarde, die atmosfeer en die oseaan oor miljoene jare 'n stadige uitwerking op die wêreldtemperatuur het. Op korter (maar steeds baie lang) tydskale van tien tot honderdduisende jare word die planeet se klimaat geleidelik beïnvloed deur klein variasies in die meetkunde van die aarde en die son, byvoorbeeld klein woelbome en variasies in die kanteling en wentelbaan van die aarde.

Van die Laaste Glacial Maximum, ongeveer 26,000 jaar gelede, toe groot ysplate groot dele van die landmassa op die Noordelike Halfrond bedek het, het die aarde oorgegaan na 'n warm periode van 12,000 XNUMX jaar, genaamd die Holoseen.

Dit was 'n tyd van relatiewe stabiliteit in die wêreldtemperatuur, afgesien van die tydelike verkoelingseffek van die vreemde vulkaan. Met die ontwikkeling van menslike landbou het ons welvaart en bevolking gegroei. Voor die industriële rewolusie het die aarde minstens 2 miljoen jaar lank nie koolstofdioksiedkonsentrasies bo die huidige vlakke gesien nie.

Na die industriële rewolusie het die opwarming begin weens menslike aktiwiteite. Met 'n duideliker beeld van temperatuurvariasies oor die afgelope twee millennia het ons nou 'n beter begrip van die buitengewone aard van onlangse opwarming.

Dit is vir ons almal om te besluit of dit die soort eksperiment is wat ons op ons planeet wil uitvoer.

Oor Die Skrywer

Ben Henley, Navorsingsgenoot in klimaat- en waterbronne, Die Universiteit van Melbourne  Ek wil die leier van hierdie studie, Raphael Neukom, en my mede-outeurs van die BLADSYE 2k Konsortium. Ons is ook baie dank verskuldig aan die spanne volmagkenners. Dit is hul ruim bydrae tot die wetenskap en die mensekennis wat dit moontlik gemaak het, en ander paleoklimaats-samestelling- en sintesestudies.Die gesprek

verwante Boeke

Klimaatsverandering: Wat Almal moet weet

deur Joseph Romm
0190866101Die noodsaaklike grondslag vir wat die definisie van ons tyd sal wees, Klimaatsverandering: Wat Almal moet weet ® is 'n duidelike oorsig van die wetenskap, konflikte en implikasies van ons opwarmingsplan. Van Joseph Romm, Hoofwetenskapadviseur vir National Geographic's Jaar van die lewe Dangerously reeks en een van Rolling Stone se "100-mense wat Amerika verander" Klimaatverandering bied gebruikersvriendelike, wetenskaplike streng antwoorde op die moeilikste (en algemeen gepoligiseerde) vrae rondom watter klimatoloog Lonnie Thompson 'n duidelike en huidige gevaar vir beskawing geag het. ". Beskikbaar op Amazon

Klimaatverandering: Die Wetenskap van Globale Verhitting en Ons Energie Toekomstige tweede uitgawe Uitgawe

deur Jason Smerdon
0231172834Hierdie tweede uitgawe van Klimaatverandering is 'n toeganklike en omvattende gids tot die wetenskap agter aardverwarming. Uitstekend geïllustreer, die teks is gerig op studente op verskillende vlakke. Edmond A. Mathez en Jason E. Smerdon bied 'n breë, insiggewende inleiding tot die wetenskap wat onderliggend is aan ons begrip van die klimaatstelsel en die uitwerking van menslike aktiwiteit op die verwarming van ons planeet. Mathez en Smerdon beskryf die rolle wat die atmosfeer en oseaan speel in ons klimaat, stel die konsep van stralingsbalans bekend, en verduidelik klimaatveranderinge wat in die verlede plaasgevind het. Hulle beskryf ook die menslike aktiwiteite wat die klimaat beïnvloed, soos kweekhuisgas en aërosolvrystellings en ontbossing, asook die uitwerking van natuurverskynsels.  Beskikbaar op Amazon

Die Wetenskap van Klimaatverandering: 'n Hands-On Kursus

deur Blair Lee, Alina Bachmann
194747300XDie Wetenskap van Klimaatverandering: 'n Hands-on-kursus gebruik teks en agtien hands-on-aktiwiteite om die wetenskap van aardverwarming en klimaatsverandering te verduidelik en te onderrig, hoe mense verantwoordelik is en wat gedoen kan word om die tempo van aardverwarming en klimaatverandering te vertraag of te stop. Hierdie boek is 'n volledige, omvattende gids tot 'n noodsaaklike omgewingsonderwerp. Onderwerpe wat in hierdie boek gedek word, sluit in: hoe molekules energie oor die son oordra om die atmosfeer, kweekhuisgasse, die kweekhuiseffek, aardverwarming, die Industriële Revolusie, die verbrandingsreaksie, terugvoerlusse, die verhouding tussen weer en klimaat, klimaatsverandering, koolstofdruppels, uitsterwing, koolstofvoetspoor, herwinning en alternatiewe energie. Beskikbaar op Amazon

Van Die Uitgewer:
Aankope op Amazon gaan die koste om u te bring, te dek InnerSelf.comelf.com, MightyNatural.com, en ClimateImpactNews.com gratis en sonder adverteerders wat jou blaaitoontjies dop. Selfs as jy op 'n skakel klik, maar nie hierdie geselekteerde produkte koop nie, enigiets anders wat jy in dieselfde besoek op Amazon koop, betaal ons 'n klein kommissie. Daar is geen bykomende koste vir u nie, dus dra by tot die moeite. Jy kan ook gebruik hierdie skakel Om te enige tyd vir Amazon te gebruik, sodat u ons pogings kan ondersteun.

 

Hierdie artikel is gepubliseer vanaf Die gesprek onder 'n Creative Commons lisensie. Lees die oorspronklike artikel.

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeiwhihuiditjakomsnofaplptruesswsvthtrukurvi

volg InnerSelf op

facebook-ikoonTwitter-ikoonYouTube-ikooninstagram-ikoonpintrest-ikoonrss-ikoon

 Kry die nuutste per e-pos

Weeklikse Tydskrif Daaglikse Inspirasie

GETUIENIS

Byna al die gletsers ter wêreld krimp - en vinnig
Byna al die gletsers ter wêreld krimp - en vinnig
by Peter Rüegg, ETH Zurich
'N Nuwe studie toon aan hoe vinnig gletsers die afgelope twee dekades dikte en massa verloor het.
2,000 jare se rekords wys dat dit warmer, vinniger word
2,000 jare se rekords wys dat dit warmer, vinniger word
by Ben Henley, die Universiteit van Melbourne
Nuwe rekonstruksies van die aarde se temperatuur gedurende die afgelope 2,000 jaar, wat vandag in Nature Geoscience gepubliseer is, beklemtoon ...
UK Land stoor nou 7% meer koolstof as 300 jaar gelede en wat dit vir die omgewing beteken
UK Land stoor nou 7% meer koolstof as 300 jaar gelede en wat dit vir die omgewing beteken
by Victoria Janes-Bassett en Jess Davies, Lancaster Universiteit
Om die aardverwarming tot 1.5 ° C te beperk en die ergste gevolge van klimaatsverandering te vermy, sal meer verg as om ...
Waarom stygende koolstofvrystellings die aarde nie onbewoonbaar kan maak nie
Waarom stygende koolstofvrystellings die aarde nie onbewoonbaar kan maak nie
by Laura Revell, Universiteit van Canterbury
Selfs met die koolstofvrystelling van die mensdom tot op hede is daar baie minder koolstofdioksied in die aarde se atmosfeer as Venus, ...
Emissies van metaan styg gevaarlik
Emissies van metaan styg gevaarlik
by Pep Canadell, CSIRO; et al
Fossiele brandstowwe en landbou lei tot 'n gevaarlike versnelling in die uitstoot van metaan, teen 'n tempo wat ooreenstem met 'n ...
Die ysplankies van Antarktika bewe as die wêreldtemperature styg - wat nou gebeur
Die ysplankies van Antarktika bewe as die wêreldtemperature styg - wat nou gebeur
by Ella Gilbert, Universiteit van Reading
Beelde van kolossale stukke ys wat in die see stort, vergesel byna elke nuusberig oor klimaatsverandering. Dit kan ...
Waarom groot vulkaniese uitbarsting nie 140 miljoen jaar gelede klimaatsverandering en massa-uitwissing veroorsaak het nie
Waarom groot vulkaniese uitbarsting nie 140 miljoen jaar gelede klimaatsverandering en massa-uitwissing veroorsaak het nie
by Joshua Davies, Université du Québec à Montréal et al
Massa-uitwissings is tye in die Aarde se verlede toe groot dele van die lewe skielik en katastrofies gesterf het. Hierdie ...
Boomringe en weerdata waarsku oor megadroogte
Boomringe en weerdata waarsku oor megadroogte
by Tim Radford
Boere in die Amerikaanse weste weet dat hulle 'n droogte het, maar besef miskien nog nie dat hierdie droë jare 'n groot droogte kan word nie.

nuutste video's

Die laaste ystydperk vertel ons waarom ons moet sorg vir 'n 2 ℃ temperatuurverandering
Die laaste ystydperk vertel ons waarom ons moet sorg vir 'n 2 ℃ temperatuurverandering
by Alan N Williams, et al
Die jongste verslag van die Intergouvernementele Paneel vir Klimaatsverandering (IPCC) lui dat sonder 'n aansienlike afname ...
Die aarde het miljarde jare lank blywend gebly - presies hoe gelukkig het ons gehad?
Die aarde het miljarde jare lank blywend gebly - presies hoe gelukkig het ons gehad?
by Toby Tyrrell
Dit het evolusie 3 of 4 miljard jaar geneem om Homo sapiens te produseer. As die klimaat net een keer heeltemal misluk het in daardie ...
Hoe die kartering van die weer van 12,000 XNUMX jaar gelede kan help om toekomstige klimaatsverandering te voorspel
Hoe die kartering van die weer van 12,000 XNUMX jaar gelede kan help om toekomstige klimaatsverandering te voorspel
by Brice Rea
Die einde van die laaste ystydperk, ongeveer 12,000 XNUMX jaar gelede, is gekenmerk deur 'n finale koue fase genaamd die Jonger Dryas ...
Die Kaspiese See sal hierdie eeu met 9 meter of meer val
Die Kaspiese See sal hierdie eeu met 9 meter of meer val
by Frank Wesselingh en Matteo Lattuada
Stel jou voor jy is aan die kus en kyk uit na die see. Voor u lê 100 meter dor sand wat lyk soos 'n ...
Venus was eens meer op aarde, maar klimaatsverandering het dit onbewoonbaar gemaak
Venus was eens meer op aarde, maar klimaatsverandering het dit onbewoonbaar gemaak
by Richard Ernst
Ons kan baie leer oor klimaatsverandering by Venus, ons susterplaneet. Venus het tans 'n oppervlaktemperatuur van ...
Vyf klimaatsgeloof: 'n ongelukskursus in verkeerde inligting oor klimaat
Die vyf ongeloof oor klimaat: 'n ongelukskursus in verkeerde inligting oor klimaat
by John Cook
Hierdie video is 'n ongelukskursus in verkeerde inligting oor klimaat, wat die belangrikste argumente saamvat wat gebruik word om die werklikheid te betwyfel ...
Die Noordpoolgebied is al drie miljoen jaar nie so warm nie en dit beteken groot veranderinge vir die planeet
Die Noordpoolgebied is al drie miljoen jaar nie so warm nie en dit beteken groot veranderinge vir die planeet
by Julie Brigham-Grette en Steve Petsch
Elke jaar krimp die ysbedekking in die Arktiese Oseaan middel September tot 'n laagtepunt. Hierdie jaar meet dit net 1.44 ...
Wat is 'n stormstormvloed en waarom is dit so gevaarlik?
Wat is 'n stormstormvloed en waarom is dit so gevaarlik?
by Anthony C. Didlake Jr.
Toe orkaan Sally op Dinsdag 15 September 2020 na die noordelike Golfkus op pad was, het voorspellers gewaarsku oor 'n ...

Laaste Artikels

Hoe sleg kan ons toekomstige klimaat wees as ons niks doen nie?
Hoe sleg kan ons toekomstige klimaat wees as ons niks doen nie?
by Mark Maslin, UCL
Die klimaatkrisis is nie meer 'n dreigende bedreiging nie - mense leef nou met die gevolge van eeue van ...
Veldbrande kan drinkwater vergiftig - so kan gemeenskappe beter voorberei word
Veldbrande kan drinkwater vergiftig - so kan gemeenskappe beter voorberei word
by Andrew J. Whelton en Caitlin R. Proctor, Universiteit van Purdue
Nadat die brande geslaag het, het die toets uiteindelik die gevaarlike besoedeling van gevaarlike drinkwater aan die lig gebring. Bewyse ...
Byna al die gletsers ter wêreld krimp - en vinnig
Byna al die gletsers ter wêreld krimp - en vinnig
by Peter Rüegg, ETH Zurich
'N Nuwe studie toon aan hoe vinnig gletsers die afgelope twee dekades dikte en massa verloor het.
Die installering van sonpanele oor die kanale van Kalifornië kan opbrengste vir water, land, lug en klimaat oplewer
Die installering van sonpanele oor die kanale van Kalifornië kan opbrengste vir water, land, lug en klimaat oplewer
by Roger Bales en Brandi McKuin, Universiteit van Kalifornië
Klimaatsverandering en waterskaarste is sentraal in die weste van die VSA. Die klimaat van die streek is warm, 'n ernstige ...
Veranderings in die weer: El Niño en La Niña verduidelik
Veranderings in die weer: El Niño en La Niña verduidelik
by Jaci Brown, CSIRO
Ons wag in afwagting op droogtes en oorstromings wanneer El Niño en La Niña voorspel word, maar wat is hierdie klimaatsgebeurtenisse?
Soogdiere staar 'n onsekere toekoms tegemoet namate wêreldtemperature styg
Soogdiere staar 'n onsekere toekoms tegemoet namate wêreldtemperature styg
by Maria Paniw, en Rob Salguero-Gómez
Selfs met brande, droogtes en oorstromings gereeld in die nuus, is dit moeilik om die menslike tol van die klimaat te begryp ...
Langer en meer gereelde droogtes tref die Wes-VSA
Langer en meer gereelde droogtes tref die Wes-VSA
by Rose Brandt, Universiteit van Arizona
Op die agtergrond van geleidelik opwarmende temperature en dalende jaarlikse totale reënval, is droogte van uiterste duur ...
Boerdery sonder om grond te versteur, kan die landbou se klimaatsimpak met 30% verminder
Boerdery sonder om grond te versteur, kan die landbou se klimaatsimpak met 30% verminder
by Sacha Mooney, University of Nottingham et al
Miskien omdat daar geen skoorsteenstapels is wat rook bult nie, kan die bydrae van die wêreld se plase tot klimaatsverandering ...

 Kry die nuutste per e-pos

Weeklikse Tydskrif Daaglikse Inspirasie

Nuwe Houdings - nuwe moontlikhede

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com
Kopiereg © 1985 - 2021 InnerSelf Publikasies. Alle regte voorbehou.