2,000 jare se rekords wys dat dit warmer, vinniger word

2,000 jare se rekords wys dat dit warmer, vinniger word Europese hittegolwe vorm deel van 'n patroon van vinnige aardverwarming. EPA / ABEL OOK

Nuwe rekonstruksies van die aarde se temperatuur gedurende die afgelope 2,000 jaar, wat vandag in Nature Geoscience, beklemtoon die verstommende tempo van die onlangse wydverspreide opwarming van ons planeet.

Ons het nou ook 'n duideliker beeld van temperatuurvariasies van dekade tot dekade, en wat die skommelinge veroorsaak het voordat die industriële rewolusie ingetree het.

In teenstelling met vorige teorieë dat voor-industriële temperatuurveranderinge in die afgelope 2,000-jaar te wyte was aan variasies in die son, het ons navorsing bevind dat vulkane grootliks verantwoordelik was. Hierdie effekte word egter nou verdwerg deur moderne, mensgedrewe klimaatsverandering.

Lees die boomringe

Sonder netwerke van termometers, see-boeie en satelliete om temperatuur op te neem, benodig ons ander metodes om die klimaat van die verlede te rekonstrueer. Gelukkig het die natuur die antwoorde vir ons neergeskryf. Ons moet net leer hoe om dit te lees.

Korale, yskerne, boomringe, meer sedimente en oseaan sedimentkerne bied 'n magdom inligting oor toestande van die verlede - dit word 'volmag'-data genoem - en kan saamgevoeg word om ons te vertel van die wêreldklimaat in die verlede.

2,000 jare se rekords wys dat dit warmer, vinniger word Boomringe, korale en yskerne verskaf 'proxy data' - inligting oor veranderende temperature deur die eeue heen. Simon Stankowski / Unsplash, CC BY

Spanne wetenskaplikes regoor die wêreld het duisende ure veld- en laboratoriumwerk bestee om monsters te versamel en te ontleed, en uiteindelik hul data te publiseer en beskikbaar te stel sodat ander wetenskaplikes verdere ontleding kan doen.

Voorheen het ons span, saam met baie ander proxy-kundiges, temperatuursensitiewe proxy-gegewens wat die afgelope 2,000-jare van oor die wêreld heen wêreldwyd noukeurig ontleed en versamel is, en het die grootste databasis geskep vir temperatuurgevoelige proxy-gegewens wat nog saamgestel is. Daarna het ons al die data in die openbaar beskikbaar gestel een plek.

Verbasende konsekwentheid tussen heropboumetodes

Met hierdie unieke datastel in die hand, het ons span begin om die wêreldtemperatuur van die verlede te rekonstrueer.

Ons wetenskaplikes is berug skepties oor ons eie ontleding. Maar wat ons meer vertroue in ons bevindings maak, is wanneer verskillende metodes wat op dieselfde data toegepas word, dieselfde resultaat lewer.

In hierdie artikel het ons sewe verskillende metodes gebruik om die globale temperatuur van ons proxy-netwerk te rekonstrueer. Ons was verbaas om te sien dat die metodes almal opmerklik soortgelyke resultate vir multidekadale skommelinge gelewer het - 'n baie presiese resultaat met inagneming van die breedte van die gebruikte metodes.

Dit het ons die vrymoedigheid gegee om verder te delf in wat die wêreldwye temperatuurskommelings op dekadale tydskemas veroorsaak het voordat die industriële rewolusie regtig in gebruik geneem het.

Wat het gebeur voor klimaatsverandering deur die mens veroorsaak?

Ons studie lewer die duidelikste beeld nog van die gemiddelde temperatuur van die aarde gedurende die afgelope twee millennia. Ons het ook gevind dat klimaatsmodelle baie goed gevaar het in vergelyking, en dat hulle daarin slaag om die hoeveelheid natuurlike veranderlikheid in die klimaatstelsel vas te lê - die natuurlike op- en afname in temperatuur van jaar tot jaar en dekade tot dekade.

Deur gebruik te maak van klimaatmodelle en rekonstruksies van eksterne klimaatstuwing, soos van vulkaniese uitbarstings en veranderlikheid in die son, het ons afgelei dat voor die industriële rewolusie, wêreldwye temperatuurskommelings van dekade tot dekade in die afgelope 2,000-jare hoofsaaklik deur aërosol-dwingings uit groot vulkaniese uitbarstings, nie variasies in die produksie van die son nie. Vulkaniese aërosols het 'n tydelike verkoelingseffek op die wêreldklimaat. Na hierdie tydelike afkoelingsperiodes toon ons rekonstruksies dat daar 'n groter waarskynlikheid bestaan ​​dat dit tydelik opwarm sal word as gevolg van die herstel van vulkaniese afkoeling.

Pauline Hanson, leier van 'n nasie, het vroeër vanjaar voorgestel dat vulkaniese uitbarstings moontlik verantwoordelik is vir die onlangse styging in die atmosfeer van koolstofdioksied.

Onlangse opwarming is baie buite die natuurlike veranderlikheid

Natuurlik is daar natuurlike veranderinge in die aarde se temperatuur van dekade tot dekade, van eeu tot eeu, en ook op baie langer tydskale. Met ons nuwe rekonstruksies kon ons ook die koers van verwarming en afkoeling die afgelope 2,000 jaar. Vergelyk ons ​​rekonstruksies met onlangse wêreldwye instrumentele gegewens, het ons gevind dat die verwarmingstempo op geen tydstip so hoog was nie.

In statistiese terme, is die opwarmingstempo gedurende alle 51-jaarperiodes vanaf die 1950's verder as die 99ste persentiel van die gerekonstrueerde voor-industriële 51 jr-neigings. As daar gekyk word na tydskale langer as 20 jaar, is die waarskynlikheid dat die grootste opwarming neiging na 1850 plaasgevind het, groter as die waardes wat van toeval alleen verwag word. En vir tendenslengtes oor 50 jaar, kom die waarskynlikheid vinnig tot 100%. Wat beteken al hierdie statistieke? Die sterkte van die onlangse opwarming is buitengewoon. Dit is nog 'n bewys dat die planeet opwarm deur die mens.

Maar was daar in die verlede nie natuurlike klimaatsverandering nie?

Ons begrip van variasies van die aarde op die verlede dra by tot die verstaan ​​van fundamentele dinge soos hoe die lewe ontwikkel het, waar ons spesie vandaan kom, hoe ons planeet werk, en noudat die mens dit fundamenteel verander het, hoe die moderne klimaatsverandering sal ontvou.

Ons weet dat die beweging van tektoniese plate en wisselwerking tussen die vaste aarde, die atmosfeer en die oseaan oor miljoene jare 'n stadige uitwerking op die wêreldtemperatuur het. Op korter (maar steeds baie lang) tydskale van tien tot honderdduisende jare word die planeet se klimaat geleidelik beïnvloed deur klein variasies in die meetkunde van die aarde en die son, byvoorbeeld klein woelbome en variasies in die kanteling en wentelbaan van die aarde.

Van die Laaste Glacial Maximumongeveer 26,000 jaar gelede, toe groot ysplate groot dele van die Noordmassa-landmassa bedek het, het die aarde oorgegaan na 'n warm periode van 12,000 jaar, genaamd die Holoseen. Dit was 'n tyd van relatiewe stabiliteit in die globale temperatuur, afgesien van die tydelike verkoelingseffek van die vreemde vulkaan. Met die ontwikkeling van menslike landbou het ons welvaart en bevolking toegeneem. Voor die industriële rewolusie het die aarde vir ten minste 2 miljoen jaar nie koolstofdioksiedkonsentrasies bo die huidige vlakke gesien nie.

Na die industriële rewolusie het die opwarming begin weens menslike aktiwiteite. Met 'n duideliker beeld van temperatuurvariasies oor die afgelope twee millennia het ons nou 'n beter begrip van die buitengewone aard van onlangse opwarming.

Dit is vir ons almal om te besluit of dit die soort eksperiment is wat ons op ons planeet wil uitvoer.

Oor Die Skrywer

Ben Henley, navorsingsgenoot in klimaats- en waterbronne, Universiteit van Melbourne. Ek wil die leier van hierdie studie, Raphael Neukom, en my mede-outeurs van die PAGES 2k Consortium dankbaar erken. Ons het ook die spanne van gevolmagtigde kundiges baie dank verskuldig. Dit is hul ruim bydrae tot die wetenskap en die menslike kennis wat dit moontlik gemaak het, en ander paleo-klimaat-samestelling en sintese.Die gesprek

Hierdie artikel is gepubliseer vanaf Die gesprek onder 'n Creative Commons lisensie. Lees die oorspronklike artikel.

verwante Boeke

Klimaatsverandering: Wat Almal moet weet

deur Joseph Romm
0190866101Die noodsaaklike grondslag vir wat die definisie van ons tyd sal wees, Klimaatsverandering: Wat Almal moet weet ® is 'n duidelike oorsig van die wetenskap, konflikte en implikasies van ons opwarmingsplan. Van Joseph Romm, Hoofwetenskapadviseur vir National Geographic's Jaar van die lewe Dangerously reeks en een van Rolling Stone se "100-mense wat Amerika verander" Klimaatverandering bied gebruikersvriendelike, wetenskaplike streng antwoorde op die moeilikste (en algemeen gepoligiseerde) vrae rondom watter klimatoloog Lonnie Thompson 'n duidelike en huidige gevaar vir beskawing geag het. ". Beskikbaar op Amazon

Klimaatverandering: Die Wetenskap van Globale Verhitting en Ons Energie Toekomstige tweede uitgawe Uitgawe

deur Jason Smerdon
0231172834Hierdie tweede uitgawe van Klimaatverandering is 'n toeganklike en omvattende gids tot die wetenskap agter aardverwarming. Uitstekend geïllustreer, die teks is gerig op studente op verskillende vlakke. Edmond A. Mathez en Jason E. Smerdon bied 'n breë, insiggewende inleiding tot die wetenskap wat onderliggend is aan ons begrip van die klimaatstelsel en die uitwerking van menslike aktiwiteit op die verwarming van ons planeet. Mathez en Smerdon beskryf die rolle wat die atmosfeer en oseaan speel in ons klimaat, stel die konsep van stralingsbalans bekend, en verduidelik klimaatveranderinge wat in die verlede plaasgevind het. Hulle beskryf ook die menslike aktiwiteite wat die klimaat beïnvloed, soos kweekhuisgas en aërosolvrystellings en ontbossing, asook die uitwerking van natuurverskynsels. Beskikbaar op Amazon

Die Wetenskap van Klimaatverandering: 'n Hands-On Kursus

deur Blair Lee, Alina Bachmann
194747300XDie Wetenskap van Klimaatverandering: 'n Hands-on-kursus gebruik teks en agtien hands-on-aktiwiteite om die wetenskap van aardverwarming en klimaatsverandering te verduidelik en te onderrig, hoe mense verantwoordelik is en wat gedoen kan word om die tempo van aardverwarming en klimaatverandering te vertraag of te stop. Hierdie boek is 'n volledige, omvattende gids tot 'n noodsaaklike omgewingsonderwerp. Onderwerpe wat in hierdie boek gedek word, sluit in: hoe molekules energie oor die son oordra om die atmosfeer, kweekhuisgasse, die kweekhuiseffek, aardverwarming, die Industriële Revolusie, die verbrandingsreaksie, terugvoerlusse, die verhouding tussen weer en klimaat, klimaatsverandering, koolstofdruppels, uitsterwing, koolstofvoetspoor, herwinning en alternatiewe energie. Beskikbaar op Amazon

Van Die Uitgewer:
Aankope op Amazon gaan die koste om u te bring, te dek InnerSelf.comelf.com, MightyNatural.com, en ClimateImpactNews.com gratis en sonder adverteerders wat jou blaaitoontjies dop. Selfs as jy op 'n skakel klik, maar nie hierdie geselekteerde produkte koop nie, enigiets anders wat jy in dieselfde besoek op Amazon koop, betaal ons 'n klein kommissie. Daar is geen bykomende koste vir u nie, dus dra by tot die moeite. Jy kan ook gebruik hierdie skakel Om te enige tyd vir Amazon te gebruik, sodat u ons pogings kan ondersteun.

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeiwhihuiditjakomsnofaplptruesswsvthtrukurvi

volg InnerSelf op

Facebook-ikoonTwitter-ikoonrss-ikoon

Kry die nuutste per e-pos

Emailcloak = {af}

GETUIENIS

Waarom ons binnekort nie na 'n ystydperk toe gaan nie?
Waarom ons binnekort nie na 'n ystydperk toe gaan nie?
by James Renwick
Toe ek in die 1960's klimaat in my geografiese kursus in die universiteit bestudeer het, is ek seker dat daar vir ons gesê is dat die aarde ...
Hoe vulkane klimaat beïnvloed en hoe hul emissies vergelyk met wat ons produseer
Hoe vulkane klimaat beïnvloed en hoe hul emissies vergelyk met wat ons produseer
by Michael Petterson
Almal gaan aan die vermindering van ons koolstofvoetspoor, nul-uitlaatgasse, plant volhoubare gewasse vir biodiesel ens.
Wat is klimaatsgevoeligheid?
Wat is klimaatsgevoeligheid?
by Robert Colman en Karl Braganza
Mense gee CO2 en ander kweekhuisgasse in die atmosfeer uit. As hierdie gasse opbou, vang hulle ekstra hitte ...
Daar is geen klimaatkundiges op reis nie: waarom ons klimaatmodelle gebruik
Daar is geen klimaatkundiges op reis nie: waarom ons klimaatmodelle gebruik
by Sophie Lewis en Sarah Perkins-Kirkpatrick
Die eerste klimaatmodelle is gebou op fundamentele wette van fisika en chemie en is ontwerp om die klimaat te bestudeer ...
Wat het in die verlede groot klimaatsverandering veroorsaak?
Dit is wat groot klimaatsverandering in die verlede veroorsaak het
by James Renwick
Die aarde het verskeie periodes met hoë koolstofdioksiedvlakke in die atmosfeer gehad en hoë temperatuur gedurende die laaste paar…
Sal drie biljoene mense regtig in 2070 so warm soos die Sahara leef?
Sal drie biljoene mense regtig in 2070 so warm soos die Sahara leef?
by Mark Maslin
Mense is ongelooflike wesens omdat hulle wys dat hulle in byna enige klimaat kan leef.
Boomringe en weerdata waarsku oor megadroogte
Boomringe en weerdata waarsku oor megadroogte
by Tim Radford
Boere in die Amerikaanse weste weet dat hulle 'n droogte het, maar besef miskien nog nie dat hierdie droë jare 'n groot droogte kan word nie.
Ons het net twee weke bestee wat die Groot Barriererif ondersoek. Wat ons gesien het, was 'n uiterste tragedie
Ons het net twee weke bestee wat die Groot Barriererif ondersoek. Wat ons gesien het, was 'n uiterste tragedie
by Terry Hughes en Morgan Pratchett
Skrywer verskaf Die Australiese somer wat pas weg is, sal onthou word as die oomblik toe klimaatsverandering deur die mens veroorsaak is ...

nuutste video's

Klein plankton ry prosesse in die oseaan wat twee keer soveel koolstof vang as wat wetenskaplikes gedink het
Klein plankton ry prosesse in die oseaan wat twee keer soveel koolstof vang as wat wetenskaplikes gedink het
by Ken Buesseler
Die oseaan speel 'n groot rol in die wêreldwye koolstofsiklus. Die dryfkrag is afkomstig van klein plankton wat ...
Klimaatsverandering bedreig gehalte van drinkwater oor die Groot mere
Klimaatsverandering bedreig gehalte van drinkwater oor die Groot mere
by Gabriel Filippelli en Joseph D. Ortiz
“Moenie drink / nie kook nie” is nie wat iemand wil hoor oor die kraanwater van die stad nie. Maar die gekombineerde effekte van ...
As ons oor energieverandering praat, kan dit die klimaatstoestand breek
As ons oor energieverandering praat, kan die klimaatstoestand breek
by InnerSelf Personeel
Almal het energieverhale, of dit nou gaan oor 'n familielid wat aan 'n olierig werk, 'n ouer wat 'n kind leer draai ...
Gewasse kan met dubbele probleme ondervind word deur insekte en 'n warm klimaat
Gewasse kan met dubbele probleme ondervind word deur insekte en 'n warm klimaat
by Gregg Howe en Nathan Havko
Insekte en die plante waarop hulle wei, is al millennia besig met 'n evolusionêre stryd: om te eet of nie ...
Om nul-emissies te bereik, moet die regering hindernisse aanspreek om mense met elektriese motors af te sit
Om nul-emissies te bereik, moet die regering hindernisse aanspreek om mense met elektriese motors af te sit
by Swapnesh Masrani
Die Britse en Skotse regerings het ambisieuse teikens gestel om teen 2050 en 2045 netto-koolstofekonomieë te word ...
Die lente kom vroeër regoor die VSA, en dit is nie altyd goeie nuus nie
Die lente kom vroeër regoor die VSA, en dit is nie altyd goeie nuus nie
by Theresa Crimmins
In 'n groot deel van die Verenigde State het 'n warm klimaat die koms van die lente gevorder. Vanjaar is geen uitsondering nie.
Die laaste ystydperk vertel ons waarom ons moet sorg vir 'n 2 ℃ temperatuurverandering
Die laaste ystydperk vertel ons waarom ons moet sorg vir 'n 2 ℃ temperatuurverandering
by Alan N Williams, et al
Die jongste verslag van die Intergouvernementele Paneel vir Klimaatsverandering (IPCC) lui dat sonder 'n aansienlike afname ...
'N Gemeente in Georgia kry die helfte van sy elektrisiteit van die sonplaas van president Jimmy Carter
'N Gemeente in Georgia kry die helfte van sy elektrisiteit van die sonplaas van president Jimmy Carter
by Johnna Crider
Plains, Georgia, is 'n klein dorpie net suid van Columbus, Macon en Atlanta en noord van Albany. Dit is die…

Laaste Artikels

Die Australiese verkope van elektriese motors het verlede jaar verdriedubbel. Hier is wat ons kan doen om hulle te laat groei
Die Australiese verkope van elektriese motors het verlede jaar verdriedubbel. Hier is wat ons kan doen om hulle te laat groei
by Gail Broadbentand Graciela Metternicht
Altesaam 6718 elektriese voertuie is in 2019 in Australië verkoop. Dit is drie keer soveel as in 2018, maar dit is steeds ...
Wanneer gemeenskappe moet beweeg weens klimaatsverandering
Wanneer gemeenskappe moet beweeg weens klimaatsverandering
by Tony Matthews
Klimaatsverandering bedreig gemeenskappe oor die hele wêreld toenemend. Nuus oor brande, oorstromings en erosie aan die kus ...
Kan u gemeenskap tegelykertyd 'n natuurramp en 'n Coronavirus hanteer?
by Mark Abkowitz
Die tornado's wat hierdie lente oor die suidooste getrek het, was 'n waarskuwing vir gemeenskappe landwyd:
Klein plankton ry prosesse in die oseaan wat twee keer soveel koolstof vang as wat wetenskaplikes gedink het
Klein plankton ry prosesse in die oseaan wat twee keer soveel koolstof vang as wat wetenskaplikes gedink het
by Ken Buesseler
Die oseaan speel 'n groot rol in die wêreldwye koolstofsiklus. Die dryfkrag is afkomstig van klein plankton wat ...
Orkaanseisoen: Kwesbare lande sal storms in die gesig staar bo-op die Coronavirus
by Anitha Karthik
Oor net 'n maand sal die Amerikaanse orkaanseisoen in die Atlantiese Oseaan begin. Dit beteken dat 'n reeks groot storms die ...
Hoe om mense in die Groot mere te beskerm teen klimaatsekstreme
Hoe om mense in die Groot mere te beskerm teen klimaatsekstreme
by Nicholas Rajkovich
Die somertemperature in Chicago bereik gewoonlik 'n hoogtepunt in die lae 80's, maar in die middel van Julie 1995 het hulle 100 F oortref met buitensporige ...
Koraalriwwe wat helder neon gloei tydens bleiking bied hoop op herstel
Koraalriwwe wat helder neon gloei tydens bleiking bied hoop op herstel
by Jörg Wiedenmann en Cecilia D'Angelo
Oseaan hittegolwe veroorsaak byna elke jaar groot koraalbleikgebeurtenisse weens klimaatsverandering, wat riwwe rondom die ...
Waarom 'n afname van 17% uitstoot nie beteken dat ons klimaatsverandering aanspreek nie
Waarom 'n afname van 17% uitstoot nie beteken dat ons klimaatsverandering aanspreek nie
by Larissa Basso
Die wêreldwye COVID-19-kwarantyn het minder lugbesoedeling in stede en helderder lug beteken. Diere loop deur ...